Naturskolor

Filtrera utefter

TitelKategoriAddressBeskrivning
Naturum Gotland Naturum Vamlingbo, Gotland S, Sverige Naturum Gotland
Vamlingbo Prästgård
623 31 Burgsvik

Tel: 010 - 223 96 90
Naturum Vattenriket Naturum 56.028093740254626, 14.148289114236832 (Sam Peterson)
Härlövsängaleden 2
291 59 Kristianstad

044-53 23 74
0708-53 23 74
sam.petersson@kristianstad.se
Naturum Söderåsen Naturum 56.03686811006939, 13.247119188308716 (Åsa Elfström)
Skäralid 747
264 53 Ljungbyhed

0435- 44 21 20
070-66 35 365

naturum.soderasen@lansstyrelsen.se asa.elfstrom@lansstyrelsen.se
Naturum Stenshuvud Naturum 55.65788850921183,14.270387291908264 (Line Persson)
Länsstyrelsen i Skåne län
277 35 Kivik

tel: 0414-708 82
fax: 0414-709 82
naturum@stenshuvud.se
Naturum Kullaberg Naturum Italienska vägen 323, Mölle, Sverige (Helén Thorn Jönsson)
Italienska vägen 323
263 77 Mölle

042-34 70 56
0768-40 15 05
helen.thorn.jonsson@lanstyrelsen.se
Naturskolan Österlen Naturskolor 55.67215314429684, 14.26519051194191 (Andrea Lundqvist)
Karakåsvägen 45
277 35 Kivik

0414-819 518
andrea.lundqvist@simrishamn.se
Naturskolan Söderåsen Naturskolor Kågeröd, Sverige (Lotta Lundberg)
Stubbaröd
268 76 KÅGERÖD

tel: 0418-810 64
lotta.lundberg@ipbo.se
Naturskolan i Lund Naturskolor Lund, Sverige (Anders Kjellsson, Eva Persson, Carolina Andersson, Anna Ekblad)
Box 41
221 00 LUND

tel: 046-35 70 60
fax: 046-35 83 41

eva.persson6@lund.se
carolina.lindeblad@lund.se
anders.kjellsson@lund.se
anna.ekblad@lund.se
naturskolan@lund.se
Stiftelsen Skånska Landskap Naturskolor Östergatan 15, Hässleholm, Sverige (Åsa Johansson)
Östergatan 15
281 32 Hässleholm

044-309 39 23
0768-87 18 83
asa.j.johansson@skane.se
Natur i Fokus Naturskolor Sunnanväg 237, Lund, Sverige c/o Ingegerd Ljungblom
Sunnanväg 237 bv
222 70 Lund

070-67 31 281
naturifokus@gmail.com
Marietorps Naturskola Naturskolor Piparegränd 2, Ystad, Sverige (Caroline Persson Hans Nilsson-Dahlin, Lena Håkansson)
Piparegränd 2
271 80 Ystad

Besöksadress:
Skogvaktarv. 93
271 60 Ystad

0411-57 80 48
070-991 70 54
marietorpsnaturskola@ystad.se
Miljöverkstaden Naturskolor Järnvägsgatan 22, Helsingborg, Sverige Enhetschef: Therese Olofsson
Stadsbyggnadsförvaltningen
251 89 Helsingborg

Tel. 042-10 70 81 (vxl)
Mobil 0732-307 195
E-post
Hörjelgården Naturskolor Lund, Sverige (Naturskyddsföreningen i Skåne)
(Hjalmar Dahm)
Box 1013
221 04 Lund

073-326 01 72
hjalmar.dahm@gmail.com
Fredriksdal Museer och Trädgårdar Naturskolor Helsingborg, Sverige (Karin Hjelmér, Ricky Wrentner, Lina Bomark, Åsa Jansson)
251 89 Helsingborg

042-10 45 00
Karin 042-10 45 06
Lina 0732-31 11 21
Ricky 042-10 45 56
Åsa 042-10 45 07

karin.hjelmer@helsingborg.se
lina.bomark@helsingborg.se
ricky.wrentner@helsingborg.se
asa.jansson@helsingborg.se
Christinehofs Ekopark Naturskolor Brösarp, Sverige (Désirée Lennklo, Eva Ditlevsen)
Christinehofs Slott
273 97 Brösarp

tel. 0417-263 70
Désirée 0733-40 81 29
Eva 0733-40 81 23
desiree@christinehosekopark.se
eva@christinehofsekopark.se
Naturum Blekinge Naturum Ronneby Brunnspark, Sverige (Robert Ekholm)
Gymnastiken
Ronneby Brunnspark
372 36 RONNEBY

tel: 0457-168 15
naturum.blekinge@lansstyrelsen.se
Naturskolan Sölvesborg Naturskolor Ynde byväg 22, Sölvesborg, Sverige (Pia Nilsson, Mattias Bertilsson)
Ynde Byväg 22
294 92 SÖLVESBORG

tel 0456-81 66 47
0733-74 73 64 (Pia)
naturskolan@skola.solvesborg.se
Ire Natur- och Kulturskola Naturskolor 374 91 Karlshamn, Sverige (Peter Norberg, Ingela Norberg, Torvald Sällström)
Rådhuset
374 91 Karlshamn

tel 0454-621 43
mobil 0733-57 61 06
ire@utb.karlshamn.se
peter.norberg@utb.karlshamn.se
Naturum Trollskogen Naturskolor,Naturum Trollskogsvägen 20, Byxelkrok, Sverige (Marie Larsson)
Trollskogsvägen 20
380 75 Byxelkrok

Tel. 070-630 58 65
marie.larsson@lansstyrelsen.se
Naturum Ottenby Naturum Ottenbyvägen 401, Degerhamn, Sverige (Liselotte Wetterstrand Waldenström)
Ottenby 401
380 65 Degerhamn

0485-66 12 00
naturum@ottenby.se
Station Linné AB Naturskolor Öland, Skogsby, Sverige (Daave Karlsson)
Ölands Skogsby 161
386 93 Färjestaden

0485-385 84
info@stationlinne.se
Bråbygdens Natur- och Kulturskola Naturskolor Östantorp, Sverige (Anne Harrysson, Daniel Harrysson)
Östantorp
570 91 Kristdala

0491-711 43
naturskolan@brabygden.se
Uppleva Naturskola Naturskolor Bragegatan 27B, Kalmar, Sverige (Johan Petersson)
Bragegatan 27B
392 45 Kalmar

073-350 71 00
070-913 61 91
uppleva@bredband.net
Huseby Naturskola Naturskolor 340 32 Grimslöv, Sverige (Marie Mårtensson)
Huseby Bruk AB
Gamla smedjan
340 32 Grimslöv

0470-75 20 97
naturum@husebybruk.se
Naturum Getterön Naturum Lassavägen 1, Varberg, Sverige (Beke Regelin)
Lassavägen 1
432 93 Varberg

tel. 0340-875 10
Natur och kulturarvskolan Naturskolor Storgatan 15, Kungsbacka, Sverige (Britta Nyström, Lina Landberg)
ÄSKHULTS BY
Kungsbacka turistbyrå
Storgatan 15
434 30 Kungsbacka

0300-83 47 60
073-810 17 60
britta.nystrom@kungsbacka.se
Halmstad Naturskola Naturskolor Nässjögatan 6, Halmstad, Sverige (Mikael Lundqvist, Magnus Göranson, Eva Axheden)
Resurscentrum Lärande
Kärnhuset
Nässjögatan 6
302 47 HALMSTAD

Magnus 070-276 51 16
Mikael 073-143 41 80
Eva 072-151 97 01

förnamn.efternamn@halmstad.se
Falkenbergs Rullande Naturskola Naturskolor Murarevägen 50, Falkenberg, Sverige (Jenny Bolmstedt)
Falkenbergs Montessoriskola
Murarevägen 50
311 86 Falkenberg

0730-94 07 25
jenny.bolmstedt@falkenberg.se
Naturum Store Mosse Naturum Store Mosse, Hillerstorp, Sverige (Martha Wägeus)
Store Mosse Nationalpark
330 33 Hillerstorp

0370-237 92
070-568 28 49
Naturskolan i Taberg Naturskolor Jönköping, Sverige (Sabine Lind, Per König)
Jönköpings kommun
Tekniska Kontoret
551 89 Jönköping

sabine.lind@jonkoping.se
per.konig@jonkoping.se
Per tel. 036-10 24 52
Sabine tel. 036-10 24 76
Natur- & Kulturskolan på Rås Naturskolor Junkaremålsgatan, Tranås, Sverige (Anette Hedvall Svensson, Susanne Davidsson)
Junkaremålsskolan
573 82 Tranås

Anette 076-546 05 44
Susanne 070-3696119
anette.hedvall-svensson@os.tranas.se
susanne.davidsson@tranas.se
Ekobussen Naturskolor Stamseryd, 563 93 Jönköping N, Sverige (Claes Hellsten)
c/o Claes Hellsten, Ormenäs
Stamseryd 56
563 00 Gränna

tel: 0390-500 84
mobil: 036-10 23 34,
070-326 96 85
Naturum Tåkern Naturum Tåkern, Sverige (Ellen Hultman, Malin Granlund Feldt)
Glänäs
590 22 Väderstad

ellen.hultman@lansstyrelsen.se
Naturcentrum Naturskolor Lasarettsgatan 1, Linköping, Sverige (Carina Brage)
Linköpings naturskola
Lasarettsgatan 1
582 29 Linköping

013-20 62 68
0739-95 95 29
carina.brage@calluna.se
Ekoturen Naturskolor Sotaregatan 8, Norrköping, Sverige c/o Anette Aspegren-Güldorff
Sotaregatan 8
603 62 NORRKÖPING

070-286 22 06
anette@ekoturen.se
Nationellt centrum för utomhuspedagogik NCU Naturskolor Linköping, Sverige LINKÖPINGS UNIVERSITET
Hus Key
Anders Szczepanski
581 83 Linköping

tel 013-28 19 91
0709-756803
anders.szczepanski@liu.se
Naturum Hornborgasjön Naturum Hornborgasjön, Sverige (Sofie Lindblom)
Hornborgasjön
521 98 BRODDETORP

tel: 0500-49 14 50
fax: 0500-49 13 38
sofie.lindblom@lansstyrelsen.se
Uddevallas Naturskola Naturskolor Vintergatan 3, Uddevalla, Sverige (Helene Grantz, Anna Henriksson)
Grundskolekontoret
Vintergatan 3
451 51 UDDEVALLA

tel: 0522-69 70 70
Helene 070-284 70 70
Anna 0522-69 70 83

helene.grantz@uddevalla.se
anna.henriksson@uddevalla.se
Vara Naturskola Naturskolor Götgatan 9, Kvänum, Sverige Anna Bergqvist-Svensson
Nästegårdsskolan
Götgatan 9
535 30 Kvänum

Tel: 0512-316 02
Fax: 0512-926 85
Mobilnr: 076-833 06 22
naturskolan@vara.se
Navets Uteverksamhet Naturskolor Södra Nybrogatan 9a, Borås, Sverige (Erik Vikstrand)
Navet
Nybrogatan 9A
503 31 Borås

tel 0706-08 79 62
erik.vikstrand@navet.com
Västarvet Göteborgs Naturhistoriska Museum Naturskolor 57.68909246087474, 11.9493068754673 (Maria Carlsson, Lotta Backman)
Box 7283
402 35 Göteborg

Lotta 010-441 42 33
lotta.m.backman@vgregion.se
maria.carlsson@vgregion.se
Miljölabbet Roten Naturskolor Carl Skottsbergs gata 22B, Göteborg, Sverige (Helen Ekvall, Kennert Danielsson)
Göteborgs Botaniska trädgård
Carl Skottsbergs gata 22
413 19 GÖTEBORG

Helen 031-741 11 80, 070-537 48 64
Kennert 070-537 48 64

helen.ekvall@vgregion.se
kennert.danielsson@vgregion.se
Kosters Trädgårdar Naturskolor 452 05 Sydkoster, Sverige (Stefan von Bothmer)
Långegärde
452 05 Sydkoster

0526-205 99
070-600 13 13
stefan@kosterstradgardar.se
Hunnebergs Naturskola Naturskolor 468 31 Vargön, Sverige (Cecilia Glimstrand, Birgitta Säihke)
Hunneberg 129
468 31 Hunneberg

0521-22 37 70
info@hunnebergsnaturskola.se
Ekopark Strömstad Naturskolor Norra Bergsgatan 21, Strömstad, Sverige Strömstad kommun
Tekniska förvaltningen
Margareta Nordström
Norra Bergsgatan 21-23
452 80 Strömstad

tel 0526-19 444
ekopark@stromstad.se
Naturum Stendörren Naturum 611 86, Nyköping NO, Nyköping, Sverige (Johanna Öhr, Petra Lundin)
Länsstyrelsen i Södermanlands län
611 86 Nyköping

0155-26 31 80
073-031 81 05
naturum.stendörren@lanstyrelsen.se
Nyköpings Naturskola Naturskolor 611 94 Nyköping, Sverige (Karin Anklew, Anna Holst, Lennart Wahlén)
Nyköpings kommun
Helgona Söra
611 94 NYKÖPING

0155-21 07 57
Anna 073-426 86 67
Karin 073-662 25 23
Lennart 070-216 94 89

anna.holst@nykoping.se
karin.anklew@nykoping.se
lennart.wahlen@nykoping.se
Naturskolan i Eskilstuna Naturskolor Vasavägen 33, Eskilstuna, Sverige (Ann-Sofie Tedenljung-Forsberg, Marlene Ness)
c/o Skogsängsskolan
Vasavägen 33
631 56 ESKILSTUNA

naturskolan@eskilstuna.se
tel: 016-51 02 01
Ann-Sofie 070-156 63 18
Marlene 070-086 22 99
marlene.ness@eskilstuna.se
Miljöverkstan vid Flaten Naturskolor Flatenbadet, Stockholm, Sverige (Lisa Behrenfeldt)
lisa.behrenfeldt@gmail.com
Miljöverkstan i Haninge Naturskolor Jordbro, Sverige (Kajsa Öberg, Lisa Lundin)
Kultur- o Föreningshuset i Jordbro
Hurtigs torg 2
136 51 Haninge

Kajsa 08-606 81 95
Lisa 08-606 81 99
miljoverkstan@haninge.se
kajsa.oberg@haninge.se
lisa.lundin@haninge.se
Kyrkhamns Fältskola Naturskolor Kyrkhamnsvägen 35, Hässelby, Sverige (Janne Sääf, Pelle Holmberg)
c/o Janne Sääf
Kyrkamnsvägen 35
165 72 Hässelby

tel. 070-386 30 40
janne@khamnfs.se
Upplands Väsby Naturskola Naturskolor SKEPPARTORP, Upplands Väsby, Sverige (Magnus Söderlund, Anders Edbom)
Miljö- och hälsoskyddskontoret
194 80 Upplands Väsby

Besöksadress: Skeppartorp

tel/fax 08-590 899 28 / 590 819 30
Anders 08-590 975 61
Magnus 073-970 00 88
anders.edbom@upplandsvasby.se
magnus.soderlund@upplandsvasby.se
Ulvsättraskolan Naturskola Naturskolor Källtorpsvägen 60, Järfälla, Sverige Källtorpsvägen 60
176 76 Järfälla
Tyresö Naturskola Naturskolor Alby friluftsgård, Tyresö, Sverige (Jonas Hedlund, Martina Kiibus)
c/o Martina Kiibus
Runiusgatan 12
112 55 Stockholm

Besöksadress: Alby friluftsgård, Tyresö

Jonas 070-169 82 19
Martina 070-169 81 83
jonas.hedlund@tyreso.se
martina.kiibus@tyreso.se
Södertälje Naturskola Naturskolor Södertälje, Sverige (Mia Vävare, Sofie Heldt)
Södertälje kommun
Naturskolan
151 89 Södertälje

Besöksadress: Lina 11

Sofia Heldt: 08-5230 33 54
Mia Vävare: 08-5230 33 32
sofia.heldt@sodertalje.se
mia.vavare@sodertalje.se
Solna Naturskola Naturskolor Överjärva gårdsväg, Solna, Sverige (Elisabet Brömster, Ninni Reinebo Engström)
Överjärva gård
170 69 SOLNA

08-655 08 33
Elisabeth 070- 590 74 64
Ninni 073-915 33 37

ninni@overjarva.se
elisabet@overjarva.se
solnanaturskola@overjarva.se
Sigtuna Naturskola Naturskolor Märsta, Sverige (Jan-Erik Haggarsson, Per Snöbohm, Ludvig Welander)
Sigtuna kommun
195 85 MÄRSTA

tel & fax: 08-592 522 65
per.snobohm@sigtuna.se
Nynäshamns Naturskola Naturskolor Sjöuddsstigen, Ösmo, Sverige (Mats Wejdmark, Robert Lättman-Masch)
Nynäshamns kommun
Naturskolan
149 81 Nynäshamn

Besöksadress: Sjöudden, Ösmo

Mats 08-520 737 09
Robert 08-520 737 08

mats.wejdmark@naturskolan.pp.se robert.lattman@naturskolan.pp.se
Naturskolan i Sollentuna Naturskolor 59.44145948272824,17.900140956044197 (Gunnar Hallberg, Hanna Heurlin)
Väsby Gård
191 62 SOLLENTUNA

Hanna 08-579 229 74
Gunnar 08-579 229 78
naturskolan@edu.sollentuna.se
Naturens Hus Naturskolor Gustafsborgsvägen 20, Stockholm, Sverige (Ann Franzén)
Gustafsborgsvägen 20
114 18 Stockholm

Tel: 08-16 70 30
naturenshus@vetenskapenshus.se
Nacka Naturskola Naturskolor Saltsjö-boo, Sverige (Annika Wiberg, Malena von Huth)
Velamsunds gård
132 36 SALTSJÖ-BOO

tel: 08-718 98 16
naturskolan@nacka.se
Färsna Naturscentrum Naturskolor Färsna gård, Norrtälje, Sverige (Anna Wästerlund)
Norrtälje naturvårdsstiftelse
Färsna gård
761 73 Norrtälje

tel: 0176-184 07
0730-753 627

anna@naturvardsstiftelse.se
www.farsnagard.se
Fältskolan Skärholmen Naturskolor Mellanbergsvägen 67, Hägersten, Sverige (Birgitta Sang)
Mellanbergsvägen 67 n.b.
129 31 Hägersten

tel. 076-825 17 70
sangare@home.se
Ekerö Miljöutbildning Naturskolor Ekerö, Sverige (Lena Borg)
Box 205
178 23 Ekerö

073-660 40 13
lena.borg@ekero.se
Eggebygårds Fältskola Naturskolor Eggeby gård, Spånga, Sverige (Anna Rådström)
Eggeby gård
163 62 Spånga

08-508 03 897
0761-20 38 97

anna.radstrom@stockholm.se
Lidingö Naturskola Naturskolor Östra Allén 1, Lidingö, Sverige (Åsa Backlund)
Östra Allén 1
181 65 Lidingö

073-913 35 79
lidingonaturskola@gmail.com
Botkyrka Naturskola Naturskolor Odlingsvägen 36, Tumba, Sverige (Annika Norin, Anders Bengtsson, Ewa Wiklund, Helena Osswald)

Adress fast verksamhet:
Naturpedagogiskt Centrum
Odlingsvägen 36
147 33 TUMBA

08-530 611 45
08-530 268 80
Ewa: 070-203 48 88
Helena: 073-833 79 99

ewa.wiklund@edu.botkyrka.se
helena.osswald@edu.botkyrka.se
faltbussen@botkyrka.se
Eda Naturskola Naturskolor Knivsta, Sverige (Sara Antell)
Kasby 13
741 93 Knivsta

073-826 17 48
edanaturskola@gmail.com
Uppsala Naturskola Naturskolor Hammarskog, Uppsala, Sverige (Kajsa Molander)
c/o Uppsala Naturskola
Hammarskog
755 91 UPPSALA

tel: 018-727 80 54
fax: 018-727 80 32

naturskolan@uppsala.se

Upplandsstiftelsens Naturskola
(Kajsa Molander)
c/o Uppsala Naturskola
Hammarskog
755 91 UPPSALA
Enabygdens Naturskoleverksamhet Naturskolor Enköping, Sverige S:t Iliansskolan
Box 194
745 23 ENKÖPING

Maria 0171-62 57 67
Sven 070-331 19 17
Mikael 070-278 71 11

maria.hjortman@enkoping.se
sven.andersson@enkoping.se
mikael.bernovall@enkoping.se
Håbo Naturskola Vattunöden Naturskolor Torresta byväg 10, Bålsta, Sverige (Lena Sköldberg, Monica Happe Linde)
c/o Lena Sköldberg
Torresta byväg 10
746 91 Bålsta

alt Monica Happe Linde
Vibyskolan
Skogshyddan
74637 Bålsta

lena.skoldberg@edu.habo.se
Monica.happelinde@edu.habo.se
Östhammars Natur- och Teknikskola Naturskolor Rådmansgatan 25, Östhammar, Sverige (Christina Jansson)
Rådmansgatan 25
742 32 Östhammar
ninni.jansson@telia.com
Heby Naturskola Gröna Kunskapshuset (Eko. För.) Naturskolor Tärnsjö, Sverige (Johnny Malmberg, Inga-Britt Persson)
c/o Skärsjö 163
740 45 Tärnsjö

Inga-Britt 070-231 56 45
Johnny 0224-361 02

ingabritt.persson@gkh.se johnny.malmberg@heby.se
Tierps Naturskola Naturskolor Hållnäs, Sverige (Katarina Larsson, Helena Söderberg)
Hållnäs skola
Edvallavägen 17
819 64 Hållnäs

katarina.larsson@utb.tierp.se
helena.soderberg@utb.tierp.se
Askövikens Naturskola Naturskolor Västerås, Sverige (Linda Vestman, Rune Landquist, Magdalena Löfgren, Mikael Stenberg, Emma Crawley)

Beställarverksamheten
Västerås stad
721 87 Västerås

021-39 41 59
073-910 62 22

linda.sporrong@vasteras.se
mikael.stenberg@vasteras.se
rune.landquist@vasteras.se
magdalena.lofgren@vasteras.se
emma.crawley@vasteras.se
Örebro Naturskola Naturskolor Oljevägen 15, Örebro, Sverige Chef Niklas Jarl

Naturpedagoger Cecilia Bremer, Birgitta Jansson, Malin Bideby, Mattias Drejby, Magdalena Andersson

Naturvägledare Adil Sadiku & Antonios Hanna

Oljevägen 15
702 15 Örebro

019-21 68 32
019-21 68 61

naturskolan@orebro.se
(personalmail=förnamn.efternamn@orebro.se)mattias.drejby@orebro.se
magdalena.andersson@orebro.se
Naturskolan i Sixtorp Naturskolor Lekebergs kommun, Sverige Kultur och Bildningsförvaltningen
Lekebergs kommun
716 81 Fjugesta

0585-489 72
070-652 94 00
Kvarntorp Naturskola Naturskolor Berghugnsvägen 30, Kumla, Sverige (Britt Eklöf, Thomas Hjalmarsson)
Berghugnsvägen 30
692 75 Kumla

019-57 73 18
070-55 88 547

naturskolan@skola.kumla.se
Karlstads Naturskola Naturskolor Karlstad, Sverige (Catarina Håkansson, Ulrika Lindenäs)
Mariebergsskogen
651 84 Karlstad

Catarina 070-001 07 20
Ulrika 054-540 35 29

catarina.hakansson@karlstad.se
ulrika.lindenas@karlstad.se
Naturum Dalarna Naturum Buffils Annas väg 36, Siljansnäs, Sverige Buffils Annas väg 36
793 60 Siljansnäs

asa.pokela@lanstyrelsen.se
naturum.dalarna@lanstyrelsen.se
Naturum Fulufjället Naturum Särna, Sverige (Sofia Tiger)
Box 128
790 90 Särna

076- 80 999 67
0253- 170 75 (naturum Fulufjället)
Sofia.Tiger@lansstyrelsen.se
Falu Naturskola Naturskolor Lilltorpsvägen 55, Falun, Sverige (Evis Engman, Anna-Karin Axellie, Gordon Eadie, Bengt Jonsson, Anders Sjöberg)

Lilltorpsvägen 55
791 94 Falun

023-83 101
naturskolan@falun.se
Naturum Färnebofjärden Naturum Gysinge Brukshandel, Sandviken SV, Sverige (Jessica Berg)
Gysinge Bruk
810 21 Gysinge

naturum.farnebofjarden@lansstyrelsen.se
Ockelbo Naturskola Naturskolor Rabovägen 8, Ockelbo, Sverige (Eva-marie Åkerlundh)
Rabo skola
Rabovägen 8
816 30 Ockelbo

Tel. 072-514 40 04
eva-marie.akerlundh@ockelbo.se
Naturum Höga Kusten Naturum Docksta, Sverige Skuleberget
870 33 Docksta

info@naturumhogakusten.se
Naturskolan i Sundsvall Naturskolor Sundsvall, Sverige (Pessi Liukkonen, Simon Meurling, Johan Agås)

Friluftcentrum
Södra berget
Box 858
851 24 SUNDSVALL

Pessi 073-275 54 25
Simon 070-951 47 54
pessi.liukkonen@sundsvall,se
Naturum Vindelfjällen Ammarnäs Naturum Ammarnäs, Sverige (Ludmilla Wieslander)
Box 133
924 22 Ammarnäs

Leveransadress
Tjulträskvägen 1
924 95 Ammarnäs

0952-601 65, 070-368 01 65

naturum.ammarnas@lansstyrelsen.se
Naturskolan i Umeå Naturskolor Backenvägen 28, Umeå, Sverige (Erika Åberg, Agneta Fries, Lennart Wendel, Hasse Lindborg, Matz Glantz, Gunilla Åsberg)

Besöksadress:
Hartvigsgården (annexet)
Backenvägen 28
903 54 Umeå

Postadress:
Umeå kommun
Naturskolan
c/o Skolkontoret
Skolgatan 31 A
901 84 Umeå

090-16 50 95, 070-569 03 21
erika.aberg@umea.se
Naturum Abisko Naturum Abisko, Sverige (Lo Fischer)
Box 26
961 07 Abisko

0908-788 60
070-619 88 60
lo.fischer@lansstyrelsen.se
Piteå Naturskola Naturskolor Helgenäsgatan 13, Norrfjärden, Sverige (Stefan Eriksson, Stefan Bergmark)
Helgenäsgatan 13
945 31 Norrfjärden

0911-69 75 62

stefan.bergmark@pitea.se
stefan.eriksson@pitea.se
naturskolan@pitea.se
Luleå Miljöskola Naturskolor Björkgatan 2, Luleå, Sverige (Maria Bergenudd, Anders Abrahamsson, Ingrid Stridfelt)

Björkgatan 2
Kvarteret Midskogs
972 33 LULEÅ

0920-45 33 17 fax 0920-45 44 74

Anders 070- 564 55 88
Ingrid 073-046 41 48
Maria 0920-45 31 95
anders.abrahamsson@skol.lulea.se
ingrid.stridfelt@skol.lulea.se
maria.bergenudd@skol.lulea.se

Vilken blir nästa naturskola här?

Ta hjälp av föreningens styrelse!

Adressuppdatering för medlemmar!

Skicka in ändringar nedan

4 + 0 = ?